Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Krajowa Reprezentacja Doktorantów (KRD) podpisały dziś porozumienie o współpracy. Na jego mocy razem podejmą działania ważne dla doktorantów z polskich uczelni, w tym promocję programów NCBR istotnych dla młodych naukowców, inicjatywy służące lepszemu przygotowaniu doktorantów do aplikowania o środki i do realizacji projektów B+R, organizację spotkań informacyjnych, wymianę informacji w sprawach istotnych dla doktorantów i dla NCBR.

Zarówno NCBR, jak i KRD odgrywają istotną rolę w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. NCBR, zgodnie z ustawą, realizuje zadania związane z polityką naukową państwa, podczas gdy KRD reprezentuje społeczność doktorantów, stanowiących istotny element tej polityki oraz kadry naukowej kraju. Ze względu na zakres swojej działalności, obie strony dostrzegły potrzebę zacieśnienia współpracy i wspólnego dążenia do udoskonalenia oferty NCBR poprzez pełniejsze uwzględnienie w niej działalności doktorantów.

– Współpraca ta jest dla nas niezwykle ważna. Doktoranci stanowią kluczowy element kadry naukowej kraju i to na ich barkach w niedługiej przyszłości spocznie kształtowanie innowacyjnej Polski. Dzięki wspólnym działaniom z KRD, będziemy mogli jeszcze lepiej dostosować nasze programy do potrzeb młodych naukowców, wspierając ich rozwój i projekty badawcze – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Na rzecz doktorantów

Na mocy porozumienia strony zobowiązały się do współpracy, która obejmie w szczególności promocję programów NCBR istotnych z punktu widzenia doktorantów, w tym poprzez wymianę i popularyzację informacji o programach, organizację spotkań informacyjnych oraz zapewnienie możliwości udziału przedstawicieli KRD i NCBR w wydarzeniach otwartych. Dodatkowo, istotnym elementem porozumienia jest współdziałanie w zakresie podnoszenia kwalifikacji doktorantów w przygotowaniu i realizacji wysokojakościowych projektów badawczo-rozwojowych, w tym poprzez organizację spotkań informacyjnych oraz prowadzenie okresowych przeglądów perspektywy doktorantów dotyczącej oferty NCBR. Strony wyraziły chęć współdziałania w zakresie zabiegania o systematyczne zwiększanie nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę, ze szczególnym uwzględnieniem środków przeznaczanych na realizację zadań NCBR. W celu zwiększenia efektywności współpracy , NCBR i KRD wskazały też swoich stałych przedstawicieli do bieżącego kontaktu i realizacji porozumienia.


Krajowa Reprezentacja Doktorantów (KRD) jest ogólnopolskim przedstawicielem i wyrazicielem woli środowiska doktorantów. KRD ma prawo do wyrażania opinii i przedstawiania wniosków w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, w tym do opiniowania aktów normatywnych dotyczących doktorantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *